Grafitové elektródy v LF rafinácii: Výber triedy a kontrola nákladov

Oct 29, 2026 Zanechajte správu

Grafitová elektróda pre výrobu ocele v panvovej peci znamená stupeň HP pri 17 až 22 A/cm², typicky 300 mm až 450 mm na spoji T3 alebo T4, s CTE až 2,2 × 10⁻⁶/stupeň a odporom 6,5 μΩ·m ako typická špecifikácia. Montáž UHP tu zvyčajne kupuje maržu, ktorú proces rafinácie nikdy nepoužije.

 

Aký druh grafitovej elektródy potrebuje panvová pec?

 

Pre grafitovú elektródu pre prevádzku v panvovej peci je HP trieda, pre ktorú je pec navrhnutá, a číslo, ktoré rozhoduje, je 17 až 22 A/cm². Tento pás je dostatočne vysoký na to, aby ohrieval oceľ rýchlosťou, ktorú vyžaduje cesta sekundárnej metalurgie, a dostatočne nízky na to, aby tepelný cyklus spracovania v panve zostal v rámci tolerancie triedy. UHP začína na 18 A/cm² a beží na 25, takže UHP kolóna v LF pracuje pri alebo pod spodnou časťou vlastného konštrukčného pásma pre väčšinu tepla.

Zvyšok špecifikácie HP sa riadi rovnakou logikou. Odpor 6,5 μΩ·m alebo menej na základe typickej špecifikácie, objemová hustota 1,65 g/cm3 alebo viac, popol 0,25 % alebo menej a CTE až 2,2 × 10⁻⁶/stupeň. Toto sú hodnoty, ktoré popisujú, čo táto trieda poskytuje, a pohodlne sedia medzi extrémami RP a UHP – čo je presne ten bod, pretože LF je medzi prevádzkou RP a prevádzkou EAF v tepelnej náročnosti.

Na otázku o priemere odpovedá naberačka, nie samotný transformátor. náš400 mm grafitová elektródaje v strede rozsahu, ktorý zvyčajne používajú panvové pece, a pás 300–450 mm pokrýva väčšinu inštalovanej základne. Naberačka, ktorá bola zväčšená bez výmeny zariadenia na manipuláciu s elektródami, je prípad, keď sa priemer musí kontrolovať oproti stožiaru, a nie predpokladať z kapacity naberačky.

Jedna kvalifikácia na základe nesúladu so špecifikáciou: elektróda, ktorej hodnota je uvedená ako typická špecifikácia, je opísaná v porovnaní s tým, čo sa očakáva od triedy, nie oproti meraniu v dávkach. Tento rozdiel je najdôležitejší pri porovnávaní dodávateľov, pretože dve ponuky môžu hovoriť „HP, 400 mm“ a znamenať rôzne veci. Pred vykonaním porovnania si vyžiadajte COA šarže.

 

Ako sa LF rafinácia líši od tavenia EAF?

 

Panvová pec sa neroztopí. Prijíma tekutú oceľ z primárnej pece, udržuje ju pri teplote a poskytuje podmienky na legovanie, odsírenie a kontrolu inklúzií. Oblúk v LF je skôr pridržiavacím nástrojom ako taviacim nástrojom a tento rozdiel mení to, čo je elektróda požiadaná.

V EAF musí oblúk dodať dostatok energie na roztavenie šrotu a elektróda je vystavená plnému násiliu tohto procesu - sublimácii na špičke, oxidácii nad čiarou trosky a tepelnému šoku pri opakovaných nárazoch na studený šrot. V LF je oceľ už tekutá, oblúk je počas veľkej časti spracovania pokrytý vrstvou trosky a príkon je skôr modulovaný, než by sa vyčerpal.

Z toho vyplývajú tri dôsledky. Po prvé, požiadavka na prúdovú hustotu je nižšia, a preto HP pri 17–22 A/cm² postačuje tam, kde EAF potrebuje UHP pri 18–25 A/cm². Po druhé, tepelný cyklus je kratší a plytší, takže rezerva CTE, ktorú poskytuje UHP, sa neuplatňuje. Po tretie, dominantný mechanizmus opotrebovania sa posúva: sublimácia hrotu je znížená, pretože oblúk je tienený, zatiaľ čo oxidácia bočných stien a mechanické poškodenie počas prenosu panvy sa stávajú relatívne dôležitejšími.

Čas ohrevu je premenná, ktorá spája toto všetko s nákladmi. Krátke zahrievanie so stabilným oblúkom vyžaduje od kolóny menej ako dlhé zahrievanie s opakovanými úpravami výkonu a obchod, ktorý má dlhé časy rafinácie, vyžaduje od svojich elektród, aby vykonali viac práce na tonu ako ten, ktorý to neurobí. Je to procesná premenná, nie špecifikačná premenná, a preto patrí do rozhovoru pred výberom známky.

 

Výber veľkosti grafitovej elektródy: Aký priemer sa hodí pre akú naberačku?

 

Mapovanie je hrubé, pretože veľkosti panvy sa nepremietajú priamo do priemerov elektród. Dá sa povedať, ktorá trieda zahŕňa ktorú skupinu naberačiek a prečo.

Páska veľkosti naberačky Odporúčaný stupeň Rozsah priemerov Dôvod
Menšie naberačky HP 300-350 mm Nižší príkon, kratšie teplo, HP pásmo postačujúce
Stredne veľké naberačky HP 350-400 mm Štandardná sekundárna metalurgická prevádzka pri 17–22 A/cm²
Väčšie naberačky HP 400 – 450 mm Vyššia prídržná sila, stále v pásme HP

The350 mm grafitová elektródaje veľkosť, ktorá sa najčastejšie objavuje v stredne veľkých inštaláciách, a je to užitočný referenčný bod: naberačka, ktorá používala 350 mm HP stĺpy a od ktorej sa vyžaduje viac, môže byť často obsluhovaná presunom v rámci pásma HP namiesto prechodu na UHP.

Pre tabuľku platia dva limity. Priemery mimo 300–450 mm sú uvádzané na požiadanie a nie predpokladané, a každá panva, ktorej príkon bol zvýšený nad pásmo HP, je iný prípad, ktorý je potrebné posúdiť na základe vlastných údajov transformátora. Predajňa, ktorá modernizovala svoj transformátor pre panvovú pec bez toho, aby prehodnotila typ elektródy, je bežným zdrojom predčasného zlyhania.

Dôvodom celého mapovania je, že elektróda by mala byť dimenzovaná tak, aby hustota prevádzkového prúdu pristála v strede pásma HP a nie na niektorom okraji. Beh na spodnom okraji plytvá kapacitou; beh na hornom okraji neponecháva žiadnu rezervu pre úpravy výkonu, ktoré si vyžaduje rafinácia.

 

Kde nadmerná špecifikácia UHP zvyšuje náklady na teplo?

 

Nadmerná špecifikácia je najčastejšou chybou triedy v sekundárnej metalurgii a nie je viditeľná v mesačnom hlásení o spotrebe, pretože elektródy nezlyhajú - jednoducho stoja viac, ako je potrebné.

Mechanizmus je priamočiary. UHP kolóna je navrhnutá na prevádzku medzi 18 a 25 A/cm². V LF je prevádzkový prúd nastavený požiadavkou na výkon panvy a táto požiadavka zvyčajne vedie k tomu, že stĺpec je pod 18 A/cm². Elektróda potom beží mimo svojho konštrukčného pásma v spodnej časti, čo znamená, že kupujúci zaplatil za nižší CTE a užšiu toleranciu odporu, ktorú proces nepoužíva, a medzeru je najjednoduchšie vidieť prečítaním hodnotyŠpecifikácie grafitovej elektródy UHPoproti skutočnému pracovnému bodu panvy.

Existuje druhá, menej zrejmá cena. Typy UHP sa vyrábajú s prísnejšou kontrolou vlastností a táto kontrola je to, čo odráža cena. V LF nie je zdôraznená žiadna z vlastností, ktoré chráni prísnejšie ovládanie - tepelný cyklus je plytší, oblúk je tienený a zaťaženie hrotu je nižšie. Kupujúci nakupuje maržu proti poruchovému režimu, ktorý pec nevytvára.

Tretím nákladom je flexibilita. Obchod, ktorý sa štandardizoval na UHP pre EAF aj pre LF, má na sklade jednu triedu, ktorá má skutočnú hodnotu pri skladovaní a núdzovej náhrade. To je legitímny dôvod na nadmernú špecifikáciu a malo by sa to považovať skôr za rozhodnutie o skladovaní ako za technické. Ak sú dve pece dodávané oddelene, HP na panve je lacnejšou odpoveďou.

Pošlite svoju kapacitu naberačky a čas ohrevu a my vám potvrdíme, či to spoločnosť HP pokrýva.

 

Aké kontroly kvality sú v LF dôležité?

 

Kontroly sú rovnakých päť vlastností ako v službe EAF, čítané oproti hodnotám HP a nie hodnotám UHP.

Odpor voči ASTM C611 by mal byť 6,5 μΩ·m alebo menej na základe typickej špecifikácie pre HP. Nasleduje sypná hmotnosť 1,65 g/cm³ alebo vyššia a obsah popola 0,25 % alebo menej. CTE do 2,2 × 10⁻⁶/stupeň dopĺňa definíciu stupňa. Pevnosť v ohybe je špecifikovaná na alebo viac ako 11,0 MPa v našej publikovanej špecifikácii UHP 250 mm; v prípade HP tento údaj patrí skôr k pravosti šarže než k typickému prehláseniu.

Kontrola, na ktorej v službe LF záleží najviac, nie je na tomto zozname a je to kĺb. So stĺpom panvovej pece sa manipuluje častejšie ako so stĺpom EAF - je kratší, posúva sa s panvou a častejšie sa montuje a demontuje. Táto manipulácia vystavuje vsuvku a objímku väčšiemu počtu nárazov na tonu ocele, takže vstupná kontrola spoja si v LF zaslúži väčšiu pozornosť ako čísla špecifikácií.

Druhá kontrola špecifická pre LF je rozmerová: skontrolujte dĺžku elektródy oproti zdvihu naberačky a svetlej výške strechy. Stĺpec, ktorý je príliš dlhý pre dostupnú dráhu, bude prebiehať s kratšou efektívnou dĺžkou, čo zvýši hustotu prúdu na hrote a privedie pracovný bod k vrcholu pásma.

Závod prevádzkujúci EAF aj LF by mal uplatňovať rovnakú inšpekčnú disciplínu na obe, namiesto toho, aby si vyhradzoval úplný audit pre primárnu pec. Kontroly majetku sú vo forme identické; so známkou sa menia iba hodnoty, s ktorými sa porovnávajú.

 

Často kladené otázky

 

Môže panvová pec bežať na HP namiesto UHP?

Áno, a vo väčšine prípadov by malo. Panvová pec sa nachádza v pásme 17–22 A/cm², čo je konštrukčný rad HP. UHP kolóna by fungovala pod dolnou hranicou 18 A/cm² pre väčšinu tepla, takže dodatočná rezerva CTE a prísnejšia tolerancia odporu by zostali nevyužité, zatiaľ čo obstarávacie náklady nie.

Aký priemer elektródy potrebuje 100 t naberačka?

Priemer sa riadi príkonom naberačky a manipulačným zariadením a nie hmotnosťou kohútika, takže naberačku s hmotnosťou 100 t možno postaviť na rôzne priemery. Rozsah 300–450 mm pokrýva väčšinu inštalácií, pričom najbežnejšie sú 350 mm a 400 mm. Potvrďte rozmery stožiara a upínania a potom skontrolujte, či je prevádzková prúdová hustota v rozmedzí 17–22 A/cm².

Prečo nie je UHP vždy lepšia pre LF?

Pretože známka je zhoda s povinnosťou, nie hodnotenie. UHP je skonštruovaný pre 18–25 A/cm² a CTE 1,1–1,5 × 10⁻⁶/stupeň a panvová pec nevytvára ani jeden z týchto stavov. Kupujúci platí za prísnejšiu kontrolu vlastností, ktorú rafinačný cyklus nikdy nezaťažuje, a kolóna beží na spodnom okraji pásu, pre ktorý nebola navrhnutá.

Ako čas ohrevu ovplyvňuje spotrebu elektródy?

Dlhšie zahrievanie s opakovanými úpravami výkonu si pýta od stĺpca viac ako krátke stabilné teplo. Účinok prebieha skôr cez vystavenie hrotu a cez počet tepelných cyklov na tonu ocele než cez akúkoľvek jednu vlastnosť. Je to procesná premenná, takže odpoveďou je skôr kontrolovať čas ohrevu a stabilitu oblúka, než kupovať vyššiu triedu.

Potrebujú LF elektródy rovnaké kontroly COA ako EAF?

Uplatňuje sa rovnakých päť vlastností, meraných oproti hodnotám HP a nie UHP: odolnosť voči ASTM C611, objemová hmotnosť, popol, CTE a pevnosť v ohybe z certifikátu šarže. V prevádzke LF je kontrola spoja dôležitejšia, pretože so stĺpikom naberačky sa manipuluje a opätovne sa skladá na tonu častejšie ako stĺpik EAF a poškodenie nárazom sa hromadí na vsuvke.

Mal by sa obchod štandardizovať na UHP naprieč EAF a LF?

Iba ako rozhodnutie o skladovaní, nie technické. Prevádzka jedného stupňa zjednodušuje skladové a núdzové nahradenie, a to má skutočnú hodnotu. Ak sa obe pece dodávajú oddelene, HP na panve je lacnejšou odpoveďou, pretože proces rafinácie nevyužíva vlastnosti, ktoré spôsobujú, že UHP sú drahšie.

 

Vyžiadajte si cenovú ponuku

 

Povedzte nám priemer, triedu, dĺžku a typ vsuvky a náš technický tím potvrdí špecifikáciu a harmonogram prepravy.WhatsApp: +86 155 1882 4805 · E-mail: inquiry@zaferroalloy.com· alebo odošlite formulár na našej stránkekontaktná stránka.

Priemer:

Stupeň (RP/HP/UHP):

Dĺžka (mm):

Typ vsuvky (T3/T4/T5/T6):

Mesačné množstvo (t):

Cieľový prístav:

Cieľová cena (voliteľné):